Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе допатува во Турција за да учествува на церемонија по повод завршувањето на проектот за поставување на гасоводот Турски тек по морски пат, јави агенцијата Анадолија. На церемонијата ќе учествува и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Гасоводот Турски тек ќе го транспортира рускиот гас во Турција, а се планира во иднина и од Турција во Европа. Турскиот тек се состои од две линии, од кои секоја одделно има годишен капацитет на транспорт на гас од 15,75 милијарди кубни метри, потсетува Анадолија.

Се проценува дека втората линија на проектот би требало да испорачува гас преку Грција кон Италија или преку Бугарија кон Србија. Се планира идната година да започнaт работите на копнениот дел на втората линија. Рускиот министер за енергетика, Александар Новак, претходно имаше изјавено дека на 1 октомври 2020 година, можно е започнување на проектот за испорака на 31,5 милијарди кубни метри гас низ двете линии на гасоводот.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO