Црногорскиот министер за надворешни работи Срѓан Дармановиќ денеска во Подгорица изјави дека неговата земја не го повредила дипломатскиот протокол во случајот со поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој преку Албанија и Црна Гора победна во Унгарија.

Дармановиќ денеска изјави дека Црна Гора во случајот Груевски постапила како со сите други граѓани, дека во моментот на влез во земјата, по него немало распишано потерница од Македонија и дека „немало никаков законски проблем тој да влезе или да ја напушти“ црногорската територија.

Македонските власти подоцна распишаа потерница по Груевски. Црногорскиот министер рече дека поранешниот македонски премиер бил во друштво на дипломат.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO