Бугарските воени споменици во Македонија ќе бидат обновени. Ова се заклучи по состанокот на премиерите на Бугарија и Македонија – Бојко Борисов и Зоран Заев.

Скопје ќе го обнови споменикот на полковникот Константин Каварналиев, кој е уништен во 1966 година при акција за уништување на бугарските воени споменици во поранешна Југославија. Плочата на стотици бугарски офицери и војници кои починаа во 1916 година за време на битката кај Кајмакчалан ќе биде исто така обновена.

„Тоа не е во врска со договорот. Тоа е во врска со пријателството. Ова треба да го правиме сите заедно, за да ги зближиме двата народа и нашите земји, да продолжиме да работиме заедно“, рече македонскиот премиер.

Двете влади ќе одржат заедничка седница во Декември, објави премиерот Бојко Борисов и се заблагодари за обновата на спомениците.

„Ова е важно за да може сите наши противници, кои тврдат и велат дека едвај ли не сме се откажале од историјата, токму спротивното – и двете држави имаат толку многу историја, што имаме да се фалиме со неа доволно многу“ рече Борисов.

Заев истакна дека по договорот за добрососедство односите се во нагорна линија и ја работата по изградбата на патните делници кои ќе ги поврзат двете земји, новите гранични премини, изградбата на пругата, се заблагодари за поддршката што Бугарија ја дава за членството на неговата Македонија во НАТО и во Европската унија.

Двајцата премиери заедно ќе го откријат распонот од AM Струма „Сандански – Кресна“ – тоа стана јасно уште по средбата, на која биле разгледани заедничките инфраструктурни проекти.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO