Американскиот политичар Дејна Рорабахер кој отворено го поддржува рускиот претседател Владимир Путин и се обjави за поделба на Македонија, веќе не е член на Претставничкиот дом на Конгресот на САД.

70-годишниот републиканец загуби од демократот Харли Руд во 48 избирачки округ / кој вклучува округот Оринџ / на државата Калифорнија.

Резултатот беше конечно објавен по пребројувањето на гласачките ливчиња испратени по пошта. Самиот Руд е поранешен републиканец кој премина во кампот на демократите. Тој освои 52 отсто од гласовите.

Пред оваа загуба, Рорабахер победи на сите избори во округот, почнувајќи од 1988 година.

Во 80-тите години идниот конгресмен работеше во предизборниот штаб на претседателот Роналд Реган. Потоа работи во Белата куќа, каде што подготвува важни документи за определување на политичкиот курс на Реган.

Загубата на округот Оринџ е симболична за републиканците, бидејќи таму живеел претседателот Ричард Никсон, а Реган го нарече „републикански рај“.

Рорабахер се сретнал со Владимир Путин во 1990-тите. Потоа, тој зазема конзистентна про-руска позиција. Тој ја поддржува Русија во војната со Грузија и е поддржувач на руско-американската соработка во Сирија.

Во 2016 година по победата на Доналд Трамп на претседателските избори Рорабахер беше поврзуван за функцијата државен секретар.

На почетокот на 2017 година тој се објави поделба на Македонија и промена на границите на Балканот.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO