Американскиот претседател Доналд Трамп и првата дама Меланија ја откажаа посетата на Американскиот гробиштен парк и меморијал во шумата Бело поради лошото време, соопштува CNN. Наместо нив почит кон загинатите во близина 2300 војници, многумина од кои воделе битки во реонот во текот на летото на 1918 година, ќе оддаде американска делегација на чело со началникот на кабинетот на претседателот на САД генерал Џон Кели и претседателот на Комитетот на генералштабовите на вооружените сили Американски генерал Џо Данфорд.

Причината Трамп да не го посети меморијалниот центар, лоциран на околу 50 милји од Париз беше тоа што хелихоптерот на државниот глава „Марин Ванг“ не успеа да полета поради силни ветрови и висока облачност. Поради откажаната посета распоредот на Трамп и неговата сопруга за саботата попладне остана празен пред официјалната вечера во музејот „Орсе“ вечерва, на која ќе присуствуваат и други шефови на држави и влади.

Лошото време меѓутоа не го сопре канадскиот премиер Џастин Трјудо да оддаде лично почит на загинатите во војната канадски војници, соопштува Ројтерс. Тој положи цвеќе и венци во меморијалниот парк во Вими и се сретна со ветерани, кои беа поздравени и од Канадскиот министер за ветерански прашања Сијмус О’Ријган.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO