Најмалку 500 000 луѓе го загубиле животот во Ирак, Авганистан и Пакистан од почетокот на војната против тероризмот што Соединетите држави ја покренаа по нападите врз Њујорк на 11 септември 2001 година, се наведува во извештајот на Институтот за меѓународни односи Вотсон.

Тоа, како што се додава, е за 110 000 повеќе од август 2016 година. Во истражувањето во предвид биле земани загинати цивили, бунтовници, локални сили за безбедност, како и војници на САД и на нивните сојузници. Во Авганистан и во Ирак загинале скоро 7 000 американски војници.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO