Премиерот на Македонија, Зоран Заев најави дека до крајот на годината може да има смена на некои министри.

За целосна реконструкција, кажа тој, во моментов не размислуваат рри такви сериозни парламентарни процеси.

„Ако некој министер не се јавува рамо до рамо со владата, логично е Владата да седне, да помисли тоа да се промени. Тоа е редот на нештата. Се разбира, разговараме со коалициските партнери кои ја делат одговорноста со нас, како и во делот на другите ресори „, рече Заев, цитиран од Плусинфо.

Медиумите веќе подолго време пишуваат дека вицепремиерот за рамковниот договор Хазби Лика, од околу половина година само од време на време се појавува на работното место, не присуствува на седниците на Владата, а и за првпат од потпишувањето на Рамковниот договор вицепремиерот, кој е одговорен за него, не беше домаќин на настанот организиран по повод годишнината од потпишувањето.

Неофицијалната информација е дека Лика ја „бојкотира“ работата во владата поради несогласување со лидерот на ДУИ Али Ахмети за одредени кадровски решенија кои не се прифатени.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO