Баварскиот премиер Маркус Зјодер ќе ја предводи Христијан-социјалната унија откако нејзиниот претседател Хорст Зеехофер ќе се повлече. Тоа го соопшти електронското издание на списанието ФОКУС, повикувајќи се на сопствени извори.

Пренесувањето на власта ќе се одржи на вонредниот конгрес на баварските конзервативци на почетокот од декември. Зјодер ќе се концентрира на управувањето со најбогатата провинција на Германија, додека Зехефер ќе остане министер за внатрешни работи на Федералната Република.

Претходно, изданието Цајт, повикувајќи се на сопствени извори, соопшти дека Зееховер има намера да се повлече од функцијата претседател на ХСУ во блиските денови. Германското Министерство за внатрешни работи не ги потврди овие информации.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO