Баварскиот премиер Маркус Зјодер ќе ја предводи Христијан-социјалната унија откако нејзиниот претседател Хорст Зеехофер ќе се повлече. Тоа го соопшти електронското издание на списанието ФОКУС, повикувајќи се на сопствени извори.

Пренесувањето на власта ќе се одржи на вонредниот конгрес на баварските конзервативци на почетокот од декември. Зјодер ќе се концентрира на управувањето со најбогатата провинција на Германија, додека Зехефер ќе остане министер за внатрешни работи на Федералната Република.

Претходно, изданието Цајт, повикувајќи се на сопствени извори, соопшти дека Зееховер има намера да се повлече од функцијата претседател на ХСУ во блиските денови. Германското Министерство за внатрешни работи не ги потврди овие информации.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO