Српскиот и косовскиот претседател, Александар Вучиќ и Хашим Тачи утре ќе остварат средба во Брисел на највисоко ниво и со посредство на шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини, соопшти Службата за надворешни работи на ЕУ.

Се очекува Вучиќ и Тачи, според соопштението, да ја потврдат нивната подготвеност во интензивирање на напорите да постигнат правно обврзувачки договор за нормализација на односите меѓу двете земји.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO