Актуелниот шампион во НБА Голден Стејт Вориорс забележа седми последователен успех во првенството, победувајќи го Минесота Тимбервулвс со 116: 99 на домашен терен во Окленд.

Кевин Дурант се истакна со дабл-дабл – 33 поени и 13 скока, а Стеф Кари заврши со 28 поени, 9 скока и 7 асистенции. За Минесота Ендрју Вигинс забележа 22 поени, додека Карл Ентони-Таунс – 13 поени и 11 скока.

„Воините“ се лидери во Западната конференција со девет победи во десет средби, а Минесота со четири успеха од девет натпревари се 11-ти на Западот.

Други резултати:

Орландо – Лос Анџелес Клиперс 95: 120

Бруклин – Хјустон 111: 119

Вашингтон – Оклахома 111: 134

Чикаго – Индијана 105: 107

Далас – Њујорк 106: 118

Јута – Мемфис 100: 110

Феникс – Торонто 98: 107.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO