Македонија и Грција денеска, по повеќе од една деценија го обновуваат директниот лет Скопје-Атина. Ова авиорелација беше прекината откако претходната влада на ВМРО ДПМНЕ го наименува аеродромот во Скопје во „Александар Велики“.

Сегашната влада го преименува во Меѓународен аеродром Скопје во февруари во знак на добра волја. Летовите ќе бидат два пати неделно. Во Скопје е соопштено дека вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ќе присуствуваат на првиот лет. Тие претходно во Атина ќе разговараат за за билатералните односи, Договорот од Преспа и обврските од него.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO