Земјите членки на ЕУ ја поддржаа предлог директивата за забрана на некои пластични производи за еднократна употреба. Цел на предлогот кој Европската комисија го даде кон крајот на мај е борбата против загадувањето со пластика што најмногу ги погодува морињата и бреговите.

Се предлага забрана на десет категории секојдневни пластични производи како стапчиња за уши, држачи за балони, пластичен прибор за јадење, пластична опрема за риболов, што претставува 70 насто од целиот отпад во морињата. Оваа директива би можела да стапи во сила од 2021 година.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO