Соларната сонда Паркер на НАСА се наоѓа најблиску до Сонцето од кој било вселенски брод досега. Паркер го надмина рекордот од 43 милиони километри до Сонцето, поставен во 1976 година од сондата Хелиос 2. Паркер ќе продолжи да му се приближува на Сонцето се додека во следната недела за првпат не помине низ короната, надворешната Сончева атмосфера, 24 милиони километри од површината на нашата ѕвезда.

Паркер ќе се приближува до Сонцето 24 пати во текот на следните седум години, а најмалото растојание ќе биде само шест милиони километри. Сондата ќе постави уште еден рекорд, надминувајќи ја брзината на Хелиос 2 од 247.000 километри на час.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO