Тимот на Сан Антонио Спарс постигна втор успех над Лос Анџелес Лејкерс во НБА во сезоната по 110: 106 на домашен  терен. Претходно во текот на неделата ,,мамузите“ победија на гостувањето во Калифорнија во драматичен судир, заврши 143: 142 по продолженија.

,,Езерџиите“ поведоа со 36:29 по крајот на првата четвртина, при што нивната предност достигна 14 поени. Избраниците на Грег Поповиќ сепак постепено ја најдоа својата игра и иако заостануваа на полувремето со 6 поени, успеаја да го обрнат развојот на натпреварот во своја полза.

Најпрецизен за победниците беше дојдениот од Торонто во текот на летото ДеМар ДеРозан, кој постигна 30 поени, како кон нив додаде 12 скока и 8 асистенции. Тој истакна решителен кош 16 секунди пред крајот на дуелот, за да го потврди успехот на Спарс. За Лејкерс Леброн Џејмс реализираше 35 поени и 11 скока, но тоа се покажа на крајот недоволно за кошаркарите на Лук Волтон.

Со нивната победа Спарс се веќе со три победи и два порази од почетокот на регуларната сезона, додека Лејкерс дозволија четврти пораз од шест одиграни натпревари. Еве ги останатите резултати од вечерта:

Детроит Пистонс – Бостон Селтикс 89: 109 (прва загуба за домаќините во сезоната)

Њу Орлеанс Пеликанс – Јута Џез 111: 132 (првиот пораз за ,,Пеликанс“)

Атланта Хоукс – Чикаго Булс 87:95

Кливленд Кавалиерс – Индијана Пејсерс 107: 119 (шеста последователна загуба за ,,Кавалиерс“)

Филаделфија 76-ерс – Шарлот Хорнетс 105: 103 (Роберт Ковингтан со тројка на 1:45 пред крајот)

Мајами Хит – Портланд Трејл Блејзерс 120: 111

Мемфис – Феникс Санс 117: 96

Милвоки Бакс – Орландо Меџик 113: 91 (шести последователен успех за Бакс).

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO