Актерката Скарлет Јохансон изјави дека откажала финансирање од саудискиот принц Мохамед бин Салман за претстојниот филм, соопштува Анадолската новинска агенција.

Актерката требало да биде во главната улога во филмот во режија на Ридли Скот, за фотографката Линзи Аддаио, која е носител на Пулицеровата награда за фотоновинарство.

Во интервју за „Њујорк тајмс“, Адарио сподели дека повикот на Јохансон за одбивање на финансирањето на саудискиот принц е направен пред убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги.

„Скарлет Јохансон рече апсолутно не“, изјави Адардио за американскиот дневен весник „Таа рече: Овој човек доведе до војна во Јемен. Тој држи жени во затвор. “

Фоторепортерката изјави дека причината зошто Салман сака да го финансира филмот е да биде дел од „кампањата шарм“, преку која тој сакаше да го натера Западот да верува дека Принцот се интересира од американската култура.

Бин Салман беше во Холивуд во април и се сретна со актери и продуценти, меѓу кои и актерот Двајн Џонсон и Опра Винфри.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO