Претседателот на Управниот одбор на Гаспром изјави дека Србија може да се поврзе со гасоводот „Турски тек“, преку кој гасот ќе се дистрибуира од Русија преку Црното Море до Турција.

„Да, оваа можност постои. Како што знаете, проектот „Турски тек“ подразбира изградба на две нафтоводи од Русија до Турција преку Црното Море. Првиот гас ќе оди на турскиот пазар. Вториот поток е наменет за снабдување на гас до јужна и југоисточна Европа“, рече Милер во изјавата за белградскиот весник“ Вечерње новости“.

Милер рече дека Газпром веќе ги потпишал националните гасоводни системи со Бугарија, Србија и Унгарија.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO