Претседателот на Управниот одбор на Гаспром изјави дека Србија може да се поврзе со гасоводот „Турски тек“, преку кој гасот ќе се дистрибуира од Русија преку Црното Море до Турција.

„Да, оваа можност постои. Како што знаете, проектот „Турски тек“ подразбира изградба на две нафтоводи од Русија до Турција преку Црното Море. Првиот гас ќе оди на турскиот пазар. Вториот поток е наменет за снабдување на гас до јужна и југоисточна Европа“, рече Милер во изјавата за белградскиот весник“ Вечерње новости“.

Милер рече дека Газпром веќе ги потпишал националните гасоводни системи со Бугарија, Србија и Унгарија.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO