Поранешниот светски шампион во тешка категорија Тајсон Фјури уште еднаш покажа увереност пред двобојот со Дионтеј Вајлдер за титулата на WBC. Фјури се врати на професионалниот ринг по двегодишно отсуство откако го победи Владимир Кличко во битка за титулата во 2015 година. Оваа година Британецот се врати во боксот, постигнувајќи две победи – првиот албанецот Сефер Сефери, а потоа против италијанецот Франческо Пијанета.

Шампионот Вајлдер, пак, нокаутирал 39 од неговите 40 противници, само против Бурман Стерн победи со едногласна одлука на судиите во 2015 година. Многу експерти тврдат дека за Фјури двобојот со Вилдер му доаѓа премногу рано и му треба повеќе подготовка и средби на рингот, но ексцентричниот Британец е со поинакво мислење.

„Победувам луѓе како тебе секој ден. Британците стравуваа од тебе, но јас ќе те нокаутирам“, изјави уверено Фјури кога двајцата се соочија очи во очи пред BT Sport. Фјури искрено му се подсмеваше на Вајлдер за неговиот избор да боксува со него. Дионисиј е поранешен олимписки шампион во Пекинг во 2008 година, но Фјури сé уште верува дека неговиот ривал не го одбрал вистинскиот спорт.

„Ти си кошаркар. Дојде во боксот на возраст од 21 година, а јас тоа го правам цел живот. Победувам такви како тебе кога ќе си посакам „, го продолжи вербалниот напад Фјури. Судирот за титулата WBC ќе се одржи на 1 декември во ʺСтејплс Центарʺ.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO