Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека добил поддршка од францускиот претседател Емануел Макрон за што поскорашно постигнување правно обврзувачка спогодба меѓу Косово и Србија со можност за корекција на границата. „Тоа подразбира вклучување на Прешево, Медвеѓа и Бујановац кон Косово“, изјави Тачи, додавајќи дека таквото сценарио „ќе отвори сигурна евроатлантска перспектива за Косово“.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO