Русија ќе ги „заштити“ интересите на православните христијани во Украина во случај на насилство откако истанбулската Вселенска Патријаршија се согласи да ја признае независноста на Украинската Православна Црква.

„Русија ќе ги заштити интересите на Русите и они кои говорат руски … ќе ги штити интересите на православните христијани“, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој рече дека во случај на незаконски собитиј мерките ќе бидат „целосно политички и дипломатски“.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO