Репрезентацијата на Португалија постигна втор успех во Лигата на нациите, откако ја порази Полска како гостин во спектакуларен меч со 2: 3. Во првиот натпревар воспитаниците на Фернандес Сантос ја победија Италија со минимален резултат 1: 0. Португалците повторно беа без нивната ѕвезда Кристијано Роналдо, додека Роберт Левандовски го одигра својот јубилеен 100-ти натпревар со националниот дрес.

„Дружина полска“ го започна натпреварот подобро, а голгетерот на Џенова Кшиштоф Пјатек го отвори резултатот во 19 минута. Европските шампиони од 2016 година одговорија на предизвикот и до полувремето направија преврт во своја полза. Прво, Андре Силва изедначи во 32. минута, а ео 43. Камил Глик постигна автогол.

Второто полувреме започна прекрасно за Португалија и Бернардо Силва го зголеми водството за 52 минути. Силите на домаќините стигнаа само за почесен гол на Јакуб Блашчиковски во 77 минута. Во недела, Полска е домаќин на Италија. Еве ги другите резултати од вчера:

Група 1: Израел – Шкотска 2: 1

Група 2: Русија – Шведска 0: 0

Група 3: Фарски Острови – Азербејџан 0: 3

Косово – Малта 3: 1

Група 4: Црна Гора – Србија 0: 2

Литванија – Романија 1: 2

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO