Белгискиот напаѓач на Челзи, Еден Азар, смета дека играчот на Реал Мадрид, Лука Модриќ, заслужува да ја освои Златната топка. Хрватинот го донесе националниот тим до историско финале на минатото Светско првенство во Русија, каде што тимот загуби од Франција со 4: 2.

33-годишниот национален веќе ги освоил УЕФА и ФИФА наградите за најдобар фудбалер на сезоната и е меѓу фаворитите за наградата на Франс Фудбал. Во последните 10 години, победниците се Лионел Меси и Кристијано Роналдо.

„Не мислам дека ќе ја освојам Златната топка, мислам дека Модриќ ја заслужува“, почна Азар. „Во борбата има три или четири играчи. Покрај Меси и Роналдо, тоа е Рафаел Варан, тој освои многу на клубско и на репрезентативно ниво. Но, и јас можам да триумфирам со наградата, да не се заблудуваме. Сепак, моето мислење е дека Модриќ ќе ја добие. Тоа ќе биде награда за неговите усилија во финалето од Лигата на шампионите и Светското првенство во Русија „, рече белгиецот.

Церемонијата за доделување на наградата за најдобар фудбалер на Франс Фудбал ќе се одржи на 3 декември во Париз.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO