Убиецот на Викторија Маринова, коj е задржан во Германија, Северин Красимиров ја нападнал за да ја силува. Нападот бил спонтан. Ова беше објавено на брифингот од главниот обвинител Сотир Цацаров во Советот на министрите.

Красимиров тренирал бокс, го погодил носот на жртвата со удар, а потоа ја задушил. Пред тоа, човекот користел голема количина на алкохол, додаде Цацаров. Во неговиот дом во Русе, долната облека и панталоните на кои има крв и ДНК од жртвата се исчистени. Негова ДНК исто така е пронајдена на телото на жртвата, рече министерот за внатрешни работи, Младен Маринов.

Северин ја напуштил Бугарија на 7 октомври во 14,10 часот преку Дунавскиот мост. Во реално време убиецот jа менувал адресата на територијата на три провинции во Германија, се заблагодаруваме на германските колеги и на министерот за внатрешни работи, соопшти премиерот Бојко Борисов.

„Красимиров е роден во 1997 година во Русе. Има регистрација од 2007 г. за кражба на обоени метали. Благодарност кон сите вработени на МВР и обвинители, судии од Окружниот суд-Русе, криминалистите и психолози. Благодареност на Германија“.

На Северин се покренати вонредни обвиненија за силување – особено тежок случај и за намерно убиство со особена суровост, додаде Сотир Цацаров. За него, тој има европска потерница и европски налог за претрес.

Ние не исклучуваме ниту една верзија. Имаше сослушувања на сведоци и нејзини колеги пред судија. Не можеме да тврдиме дека убиството било извршено поради професионалната активност, рече главниот обвинител.

Силен притисок е ставен на владините тела. И ние знаевме дека секоја избрзана изјава на Министерството за внатрешни работи и обвинителството би можеле да ја промаши истрагата, рече премиерот. Тој рече дека е изненаден што Бугарија во последниве неколку дена беше под притисок без никакво оправдување.

„Има луѓе кои ја негираат државата на најбрутален начин. И се радуваат што се случуваат лоши работи. И го откривме убиството во рок од само три дена. Прочитав монструозни работи за Бугарија, а ниту една вистинска работа. Со што го заслужуваме ова оцрнување на Бугарија?“, рече Бојко Борисов.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO