По долго молчење за резултатите од референдумот на Преспанскиот договор, Европската народна партија (ЕПП), дел од која е ВМРО-ДПМНЕ, ја направи својата проценка.

Шефот на партијата, Џозеф Дол напиша на Твитер дека бил разочаран од ставот на ВМРО-ДПМНЕ за процесот за името. „Мора да има важна одлука за иднината на поранешната југословенска Република Македонија и целиот регион во ЕУ и НАТО. Јас сум разочаран од моменталната позиција на опозицијата во процесот, конструктивноста мора да преовладува над бојкотот. Потребен е дијалог меѓу владата во ПЈРМ и опозицијата, бидејќи тоа е важен дел од демократијата“, рече Дол.

ЕНП одамна се воздржува од реагирање, извори од партијата велат дека има обид за дијалог со ВМРО-ДПМНЕ.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO