Антонио Конте е определен за главен кандидат за постот тренер на Реал Мадрид, во случај клубот да одлучи да го отпушти Хален Лопетеги, соопштува АС.

Италијанецот се укажува како најдобриот кандидат за позицијата меѓу тренерите кои во моментов се без работа.

Иако сезоната е сеуште на почетокот, притисокот врз Лопетеги е голем. Во шпанскиот шампионат, Реал запиша три натпревари без постигнат ниту еден голо и загуби два од нив. По осум круга, „кралскиот клуб“ е на четвртото место со два бода помалку од лидерот Севиља. Судбината на Лопетеги може да се реши уште на 28 октомври, кога Реал ќе се соочи со големиот ривал на Камп Ноу во Барселона.

Серијата без голови е најлошата за тимот во 21-от век. Се започна со поразите од Севиља (0: 3) и ЦСКА Москва (0: 1), нерешениот резултат со Атлетико (0: 0) и поразот од Алај (0: 1).

Само два пати во историјата, тимовите на Реал не постигнувале гол во четири последователни натпревари – во 1982 и 1985 година. На 20 октомври, Реал се соочува со Леганес.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO