Поранешниот светски шампион во тешка категорија Владимир Кличко прогнозира пред БиБиСи дека британецот Ентони Џошуа ќе продолжи да биде светски шампион долго време.  Русинот токму загуби од 28-годишниот боксер во двобој за светската титула на Вембли минатата година. Самиот Кличко беше шампион во тешка категорија девет последователни години, пред да биде поразен од Тајсон Фјури во 2015 година.

„Ќе видиме колку долго ќе ја задржи неговата мотивација и желба да бидат успешен на рингот“, рече Кличко. „Лесно е да се биде на врвот за краток временски период, но да се задржиш на него е нешто сосема друго и тоа е огромен предизвик. Јас сум обожавател на Џошуа, и со оглед на неговата атлетичност и возраст, мислам дека тој ќе биде светски шампион во тешка категорија за долго време „, дополни русинот.

Тој, исто така, ги сподели своите очекувања за претстојниот судир меѓу Дионтеј Вајлдер и Тајсон Фјури. „Вајлдер ги удира многу тешко неговите соперници ги повредува и поседува брзина. Од друга страна, тој се соочува со многу чуден боксер. Немам трпение да започне натпреварот меѓу нив“,  не го криеше ентузијазмот Кличко. Двајцата боксери се соочуваат еден со друг на 1 декември во ʺСтејплс центарʺ во битка за светската титула во тешка категорија на WBC.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO