Европската унија (ЕУ) е најдобра гаранција за позитивниот развој на Балканот. Бугарската политика мора да биде конзистентна со нејзиното членство, да ги охрабри и да придонесе со сите свои напори за нејзиниот интегритет. Тоа го изјави Симеон Саксобурготски, поранешен премиер на Бугарија, во емисијата „Светот е бизнис“ со водителот Николај Крстев на Блумберг ТВ.

„ЕУ е најдобрата гаранција што треба да ја земеме во предвид по секоја цена. Напорите треба да бидат насочени кон консолидација на оваа Унија. Вознемирувачки за ЕУ се популистичките пораки. Акциите на земјите-членки на ЕУ мора да бидат разумни и долгорочни „.

Според Саксобурготски односите меѓу Бугарија и Македонија не смеат да бидат изопачени.

„Двете земји се соседи и од нив се бара да имаат добри односи. Постои потреба за дијалог, а влезот на Македонија во ЕУ ќе има многу позитивни резултати. Секоја земја си одлучува сама за себе, но ако сака, тогаш Бугарија може да помогне во интеграцијата на земјата во ЕУ „.

Саксобурготски, ја посочи ситуацијата во регионот на Западен Балкан и дека размената на територии не е чекор во добра насока.

Решението за подобра иднина на Балканот се гледа токму во ЕУ.

Погледнете го целиот разговор во видео материјалот тука.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO