Италијанската влада усвои бескомпромисен указ за безбедност кој ќе го олесни протерувањето на мигрантите и одземањето на нивното италијанско државјанство, соопшти АФП.

Новиот нацрт-закон е „чекор напред за да ја направи побезбедна Италија“, кажа министерот за внатрешни работи Матео Салвини во Фејсбук, додавајќи дека тоа ќе й помогне на Италија „да биде посилна во борбата против мафијата и шверцерите“.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO