Премиерот Бојко Борисов jа предводи бугарската делегација на 73-тата сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк. Таму премиерот на Бугариjа ќе одржи говор, поврзан со главната тема на Општата дебата, кој оваа година е „ОН за сите луѓе: глобалното лидерство и взаемни одговорности за мирни, рамноправни и отпорни општества“.

Се очекува во рамките на посетата Борисов да учествува на Самитот „Глобален повик за акција за справување со проблемот со дрогата“, организирана на иницијатива на претседателот на САД Доналд Трамп. И Бугарија е домаќин на настанот. Бугарскиот премиер ќе учествува на самитот за мирот „Нелсон Мандела“.

Целта на форумот е меѓународната заедница да ја потврди својата посветеност кон глобалниот мир, спречување на конфликти, заштитата на човековите права.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO