Македонскиот претседател Ѓорге Иванов нема да гласа на претстојниот референдум на 30 септември за одобрување на Договорот со Грција и започнувањето на преговори за пристапување кон ЕУ и НАТО.

Ова го соопшти самиот Иванов во странство за време на неговата средба со македонската емиграција во Детроит, САД.

„Јас веќе гласав. Гласав пред 27 години, на 8 септември 1991 година. Јас бев еден од оние кои го дадоа својот глас за суверена и независна Република Македонија, со свое име и достоинство. Не отстапувам од оваа идеја. Поради оваа причина нема да гласам на 30 септември. Кога станав претседател се заколнав дека ќе се придржувам на Уставот и законите на земјата. Не отстапувам од оваа заклетва. и поради оваа причина нема да излезам да гласам на 30 септември „, рече уште Иванов.

За време на средбата Иванов ги повика присутните „да не дозволат некој друг да ја контролира нивната совест и националната гордост“. Тој очекува на ʺреферендумот граѓаните на Република Македонија да донесат правилна и мудра одлукаʺ.

„Со овој Договор се менува не само името на државата, а се создава една нова полусуверена држава, со ново име, со нова внатрешно-правен и меѓународно правен идентитет“, рече тој. Иванов смета дека „без вистински реформи, без борба против корупцијата, без борба против партискиот клиентелизам, нема да има членство во ЕУ и НАТО“. „Дури и да го прифатиме штетниот Договор со Грција, да го промениме Уставот, нема да има автоматски влез во ЕУ и НАТО“, рече уште Иванов.

ТАТКОВИНА потсетува дека пред десет дена во Скопје пристигна лично генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој вети Република Македонија да стане полноправна членка на Северноатлантскиот пакт, ако земјата го ратификува Договорот со Грција.

Вчера и поранешниот генерален секретар на Алијансата, Хавиер Солана ги повика македонските граѓани да гласаат со „за“ на 30 септември. Минатата недела во Македонија беа германскиот и австрискиот канцелар, кои исто така ги повикаа граѓаните да гласаат со „за“ на референдумот. Вчера францускиот претседател Емануел Макрон во специјално обраќање ги повика граѓаните на земјата да го поддржат договорот, бидејќи „тоа е во интерес на регионот, земјата и цела Европа“.

Американскиот претседател Доналд Трамп исто така го поддржа Договорот, а потпретседателот Мајк Пензија лично го прими македонскиот премиер Зоран Заев во Белата куќа пред три дена.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO