Лидерите на Јужна и Северна Кореја Мун Џае Ин и Ким Џонг Ун ја заокружија последната во серијата историски средби, наведувајќи дека се согласиле Корејскиот полустров да биде без нуклеарно оружје.

На конференција во Пјонгјанг Ким Џонг Ун најави дека наскоро ќе ја посети Јужна Кореја, што ќе биде прва таква посета на еден севернокорејски лидер по поделбата на Полустровот пред неколку децении.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO