Папата Франциск ја повика мафијата во Сицилија да прекине со криминалот и насилството, порачувајќи дека на островот му се потребни „мажи и жени на љубовта, а не мажи и жени на честа“, алудирајќи на терминот кој мафијашите го користат. Според папата, припадниците на организираниот криминал, од кои повеќето се верници не може да веруваат во господ и да бидат мафијаши во истовреме.

Папата го посети Палермо за комеморацијата на свештеникот Џузепе „Пино“ Пуглиси кој беше убиен од мафијата во 1993 година, бидејќи ја предизвика контролата на организацијата врз една од населбите во градот.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO