Американскиот државен секретар Мајк Помпео вчера во Вашингтон го прими генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Тие, како што јави новинската агенција Асошитед прес, разговарале за потенцијалното членство во НАТО за Македонија, како и други прашања за одбраната и безбедноста. Средбата беше дел од дводневната посета на Вашингтон од страна на Столтенберг, кој исто така ќе се состане со лидерите на двата ддома на Конгресот и со високи претставници на администрацијата. Денеска столтенберг ќе одржи говор на тема „Вредноста на НАТО во 21-от век“.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO