Според договорот за името потпишан на 17 јуни во Преспа, на грчко-македонската граница, Македонија се согласи да го смени името, додека Грција се согласи да го укине своето долгогодишно вето за интеграцијата на Македонија во НАТО и во ЕУ. Во јули, водачите на НАТО се согласија да ја поканат Македонија да ги започне разговорите за пристап кон Алијансата. На 30 септември, Македонија ќе одржи референдум: „Дали го поддржувате членството во ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот меѓу Македонија и Грција?“

Статијата објавена на 8 август од страна на руската државна новинска агенција РИА Новости тврдеше дека ВМРО-ДПМНЕ, поранешната македонска владејачка партија, која сега е најголемата опозициска партија во земјата, го бојкотира референдумот. Сепак, водачот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, неодамна рече дека партијата нема да му каже на членството да го бојкотираат референдумот.

Руската агенција за државни медиуми тврди дека партијата потпишала меморандум за соработка на бојкот на референдумот. Додека 30 македонски политички партии, групи и поединци потпишаа таков меморандум, ВМРО-ДПМНЕ не го стори тоа.

„Официјалниот став на ВМРО-ДПМНЕ во врска со референдумот е – немаме позиција. Не е нашата работа да им кажеме на луѓето дали и како треба да гласаат „, рече Мицкоски на неодамнешниот прес.

На последниот состанок на ВМРО-ДПМНЕ, свикан во вторник, 11 септември, раководството на партијата не достави дефинитивна одлука за референдумот.

Извор од раководството на партијата ВМРО-ДПМНЕ, кој побара да не спомнува името, потврди на Polygraph.info дека околу 100.000 членови ќе се воздржат од гласање.

„Од околу 330.000 силно партиско членство, очекуваме дека околу 100.000 ќе го бојкотираат референдумот. Овој „тивок бојкот“ е организиран од страна на про-руските струи во редовите на нашата партија и од надворешни групи и сили што ги плаќаат Русите „, тврди човекот кој води една од фракциите внатре во партијата која е против бојкот.

Човекот, кој побара да не се идентификува, води една од фракциите во партијата што се против бојкот, и потврди дека партијата не потпишала договор, како што тврди РИА Новости.

Владимир Петрески, уредник и политички аналитичар за проверка на фактите во Скопје, рече дека ВМРО-ДПМНЕ не може да си дозволи такво нешто, јавно повикување на бојкот на референдумот.

„Тоа ќе се смета за недемократски потег, не почитувајќи ги европските вредности“, изјави Петрески за Polygraph.info.

Еднаш владејачката ВМРО-ДПМНЕ, која се залага за Внатрешна македонска револуционерна организација – Демократска партија за македонско национално единство, е водечка опозициска партија во Македонија. Додека беше на власт, таа играше на про-руски чувства, а Москва се обиде да ја искористи во својата кампања за запирање на проширувањето на НАТО на Балканот.

Русија и политичките партии во Македонија

Откако Никола Груевски беше заменет како лидер на ВМРО-ДПМНЕ – кој сега чека судење под обвинение за проневера – новото прозападно раководство на партијата отворено изрази поддршка за аспирациите на Македонија за НАТО и ЕУ.

„На крајот, ВМРО-ДПМНЕ ја изгуби користа на Кремљ. Ова ја натера Москва да создаде проруска партија на екстремни националисти и поранешни полицајци, шема позната … низ цела Европа: ако не можете да добиете поддршка од некоја основана партија, создадете вазал“, рече Петрески.

Петрески мислеше на Единствена Македонија, ирелевантна политичка група која го прифаќа и го поздравува руското влијание во земјата. Иако партијата го позајми своето име од владејачката Единствена Русија и вклучува екстремни националисти и поранешни полициски функционери, нејзиниот лидер тврди дека не добил никакви средства од Русија.

Според британскиот Гардијан, лидерот на Единствена Македонија, Јанко Бачев, е раскошен политичар, а руско знаме се вее од балконот на канцелариите на партијата. Весникот го цитираше како тврди дека не добил никакви средства од Русија.

Во јуни, Polygraph.info обелодени има дека клучна фигура во напорите на Кремљ да влијае во Македонија, Леонид Савин, обезбеди обука за 50 членови на партијата Единствена Македонија. Савин е назначен за главен уредник на две агенции, вклучувајќи ја и „Катехон“, веб-страница финансирана од Константин Малофеев, руски бизнисмен, санкциониран од страна на САД за поддршка на операциите на руско-окупираниот Крим.

Рускиот фактор одигра клучна улога и во Грција и во Македонија за поткопување на договорот за името и спречување на земјата да стане членка на НАТО. Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, Вес Мичел, го предупреди ова за време на деновите на Конгресот, откако беше запечатен договорот.

На почетокот на јули Грција протера двајца руски дипломати и им забрани на другите двајца да влезат во земјата, велејќи дека тие се закана за националната безбедност. Според грчките власти, тие се обиделе да ги поткупат највисоките владини и православни црковни власти за да поттикнат насилни протести против договорот за името во Солун и другите градови во северна Грција.

Македонската влада одвои над 1,5 милиони долари за престојната референдумска кампања, а овие средства беа дистрибуирани до политичките партии кои имаат претставници во парламентот на земјата. Сепак, парламентарните претставници кои се противат на договорот со Грција одбија да спроведат кампањата и го вратија својот дел од парите, или 41 отсто од првично доделената сума.

Анализа на Полиграф.
Оригиналниот текст може да се прочита тука.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO