Лени Кравиц има неверојатна кариера која трае повеќе од 25 години. Инспириран од соул, рок и фанк звучењето на 60-тите и 70-тите години, музичарот, композитор и продуцент е носител на 4 последователни Греми награди, и става рекорд за најмногу освоени награди во категоријата „најдобра машка вокална рок изведба „.

Од пуштањето на првиот албум на Лени Кравиц Let’s Love во 1989 година, музичарот има над 40 милиони продажни планови во светот. Тоj работел заедно со музички икони како Madonna, Aerosmith, Prince, David Bowie и Mick Jagger, како и со млади ѕвезди како Jay Z, Drake, Avicii и Alicia Keys.

На 7 септември 2018 на пазарот излезе единаесеттиот студиски албум на американската суперѕвезда – Raise Vibration, во кој Kravitz останува верен на својот стил, а звучењето на албумот е исклучително карактеристично. Тој самиот вели: „Сакам да ја пренесам мојата порака за единство. Од дозволеното правило за љубов да ги зголемат вибрациите. Сакам музиката да мотивира и инспирира! „

Со поддршка на долгогодишниот пријател и соработник, гитаристот Craig Ross, кој исто така учествува во создавањето на албумот Raise Vibration, Lenny Kravitz сам продуцира и врши сè – од гитара, бас, тапани и пијано до бонго, клавијатури инструменти и синтисајзери, ситар, калимба и други.

Заедно со издавањето на албумот, Lenny Kravitz започна и третиот дел од својата светска турнеја за 2018, што ќе продолжи и во наредната година во Европа.

Бугарските и балканските обожаватели на Lenny Kravitz ќе имаат можност да уживаат во неверојатното шоу на музичарот на 4 мај 2019 година, во Арена Армеец, Софија!

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO