Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Москва е подготвена да направи чекори за подобрување на односите со САД, но оти русофобијата меѓу американскиот естаблишмент го блокира тоа.

„Ние сериозно ги сфаќаме изјавите на претседателот Доналд Трамп дека сака да воспостави нормален дијалог меѓу двете земји“, изјави Лавров кој престојува во Берлин на разговори со шефот на германската дипломатија Хајко Мас.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO