Групата на европските социјалдемократи во Европарламентот настојуваат Европската народна партија (ЕНП), чии членови се ВМРО-ДПМНЕ и грчката опозициска партија „Нова демократија“, да ги убедат да го поддржат Договорот од Преспа.

Шефот на социјалдемократите во Европарламентот Удо Булман изјави: “ Оовикуваме политичката опозиција од партиите на ЕНП во двете држави [Македонија и Грција] да покажат одговорност и да го поддржат договорот.“

Според него решението за името ќе ја отвори евроатантическата перспектива за ПЈРМ и ќе помогне за зајакнување на мирот и стабилността во земјата и во регионот.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO