Американското списание ʺТајмʺ го нарече вицепремиерот на Италија и министер за надворешни работи, Матео Салвини, новото лице на Европа. Оваа фраза се наоѓа под снимката на политика на насловната страница на европското издание на списанието, кое ќе биде публикувано на 24 септември. Како што е соопштено од новинарскиот портал на каналот „РАИ-њуз-24“, во поднасловот Салвини е наречен „италијанскиот крал на миграцијата, повикан да ја подели ЕУ „.

Во голем материјал посветен на Салвини, уредувачкиот колегиум на американското списание се обидува да разјасни зошто во моментов италијанскиот вицепремиер се јавува „човекот од кого најмногу се плашат во Европа“. Во интервју за ʺТајмј, лидерот на Лига зборува за „менување на Европа и враќање на европскиот дух на оние кои сеуште владеат со Европската унија“. „Историјата е циклична, сегашната конфронтација не е меѓу десно и лево [политички сили], а помеѓу владејачката елита и народот“, рече Салвини.

Тој ја повтори и својата теза за миграциската политика, како и за односите со Русија, нарекувајќи ги  апсурдни претпоставките за вмешување на руските хакери во избирачките процеси на одделни земји

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO