Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денес ги обвини европските лидери за „смирување“ на Иран, наместо да се исправат против неговата воена дејност.

Забелешките на Нетанјаху направени на седница на владата, се последователен чекор во неговите постојани напори да ги поттикне светските лидери да се приклучат на САД, со тоа што ќе го зголемат притисокот врз Иран преку санкции.

„Дојде време светот да се обедини во борбата против терористичките организации ,. Ова се прави во одреден степен против групата“ Исламска држава „, но не се прави против Иран“, изјави Нетанјаху.

Тој ги обвини европските лидери во „смирување“ и „спогодување“ со Иран.

Во мај американскиот претседател Доналд Трамп ги повлече САД од нуклеарниот договор меѓу Иран и светските сили, пред да го наложи повторно во мај првиот голем круг еднострани санкции против Техеран.

Нетанјаху постојано повикуваше, донесениот во 2015 година договор да биде изменет или поништен, велејќи дека е премногу ограничен во обем и временски рамки и не направил ништо за да го спречи Иран да финансира воени дејствија во регионот.

Европските сили се стремат да ја спасат нуклеарната зделка и ветија дека ќе продолжат да му обезбедуваат на Иран економските придобивки кои Техеран ги доби со договорот.

Германија, Франција и Велика Британија – и другите потпишани Русија и Кина – тврдат дека договорот работел по намена за спречува на стекнување на нуклеарно оружје од Иран.

„Смирувањето на Иран потхранува безмилосно напад врз вредностите и безбедноста на слободните општества и е дојдено времето за западните влади да се приклучат на силните и јасни напори на администрацијата на Трамп против режимот на тероризмот во Техеран“, рече Нетанјаху.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO