Еден од најпознатите трговци на предмети на уметноста Оливер Хоaре, кој стана познат како љубовник на Лејди Дајана и нејзината најголема „обсебеност“, почина од рак на 73-годишна возраст во својот дом во Франција.

Тој бил близок пријател на принцот Чарлс и мечтата на Дијана, која копнееше да „живее во Италија“ со 16 години повозрастниот од неа убавец.

Од сите љубовници на Дијана (Џејмс Хјуит, Џејмс Гилби, Вил Карлинг и Доди ал Фајед) Хоара е несомнено најпривлечен. Неговиот однос со Дијана процветал во деведесеттите години. Тој никогаш јавно не ја признавал својата афера и не сакал да ја напушти својата сопруга. Хоаре, татко на три деца, е оженет со ќерката на францускиот нафтен магнат Дајан де Валднер. Откако се обидува да ја олади врската во 1994 година, Дијана го бомбардира неговиот дом во Челзи со непријатни телефонски повици. На инсистирање на неговата сопруга Хоара се поврзува со полицијата и некои од овие околу 300 повици се проследени до личната линија на принцезата во палатата Кенсингтон, други до телефонски кабини во блиските реони.

Дијана признава во скандалозно интервју на Мартин Башир во 1995 година дека таа „понекогаш му звонела“ на Хоаре. „Во период од шест до девет месеци, неколку пати, но сигурно не на опсесивен начин, не“, настојува таа.

Кралскиот биограф лејди Колин Кембел тврди спротивно на зборовите на принцезата дека Дијана полудела од тага во тоа време, бидејќи разбрала дека е бремена и треба да направи абортус.

Хоаре е студент на историјата на уметноста во Сорбона пред да се приклучи кон ʺКристиʺ во 1967 година. Подоцна станува специјалист по исламска уметност.

Во 2005 година, е вовлечен во истрагата за финансиски трансакции на Шеик Сауд Ал Тани од Катар, најголемиот светски колекционер на уметноста.

Фактите покажуваат дека Хоаре му продал на шеикот, братучед на емирот на Катар, уметнички дела за повеќе од 20 милиони фунти.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO