Катар ќе инвестира милијарди долари во германската економија, објави весникот Ханделсблат.

Катарскиот емир Тамим бен Хамад ал Тани ќе се сретне со канцеларката Ангела Меркел во Берлин овој петок. Потоа тој официјално ќе објави во кои индустрии ќе бидат вложени средствата. Тоа е околу неколку милијарди долари, според податоците од водечкото бизнис издание.

„Нашата делегација ќе објави нови големи инвестиции. Ние ја сметаме Германија за исклучително важен играч во глобалната економија“, рече Али Шариф ал-Имади, министер за финансии на богатиот емиратски емират.

Катар има акции во германските гиганти Фолксваген, Дојче банк, Сименс, Хохтиг и други.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO