Светски познатата пиварница Хајнекен започна со производство на пиво што содржи марихуана, а не алкохол. Тоа се произведува од калифорниската марка „Лагунитас“, која е во сопственост на „Хаjнекен“.

Hai Fox Hops е достапен во оние делови од Калифорнија каде што канабисот е легитимен. Производството на пиво со марихуана е дел од глобалниот тренд за влегувањето во повеќе индустрии и области, забележува „Бизнис инсајдер“.

Lagunitas го рекламира новиот пијалок како „ароматична газирана вода“. Корисниците откриваат само еден недостаток во однос на редовните пива – новите не можат да ја пијат во баровите.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO