Поранешната електронска и радио разузнавачка база на ЦИА и Агенцијата за национална безбедност на САД во Тајланд станаа музеј. Ќе биде официјално отворена на 1 септември, објави локалната телевизија.

Поранешната американска тајна база и новиот музеј се наоѓаат во провинцијата Удон-Тан во североисточниот дел на земјата. Иницијативата за нова употреба на оваа тајна локација е командата на копнените сили и провинциските власти. Тие подеднакво ги поделеле трошоците за создавање на музејот од 800 000 долари.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO