Косовската полиција денеска уапси осум активисти на движењето Самоопределување, меѓу кои и пратеничката на таа опозициска партија во косовското Собрание, Саранда Богујевци.

Акцијата на полицијата доаѓа откако група активисти на Самоопределување излегоа на протест, како што велат, против неефикасноста и неодговорното однесување на полицијата и другите надлежни институции во случаите на насилство врз жените и девојчињата.

Тие почнаа да фрлаат боја, камења и други предмети кон полициската станица, по што дојде до судир меѓу демонстрантите и полицијата, а беа уапсени пратеничката Богујевци, три активистки и четворица активисти на движењето.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO