Српските власти денес порачаа да се затвори спорниот „патриотски младински камп“, каде тинејџери со реплики на оружје и облечени во воени униформи преминуваа воена обука.
Министерот за внатрешни работи на Србија, изјави за новинарите дека го порачал затворањето на кампот, предводен од српски и руски ветерани, еден ден пред да биде завршена работата на инсталацијата како одговор на јавно негодување.
„Го порачавме уништувањето на овој камп поради можната експлоатација на децата и реакцијата која тој ја предизвика во општеството“, рече Небојша Стефановиќ.
Од почетокот на август околу четириесет лица, момчиња и девојчиња, на возраст меѓу 14 и 23 години, присуствуваа на „Патриотскиот младински камп“ во Златибор, планина на 200 километри јужно од Белград.
Кампот, како што велат организаторите, се фокусира на вештини за преживување и го водат ветерани од Србија и Русија.
Минатиот април околу 30 деца од Србија отпатуваа во Русија за таква обука.
Локалните информации за овогодинешниот камп на српска земја предизвикаа критики од страна на групите за човекови права и опозициски партии, кои ја прекинаа обуката како индоктринација.
Жељко Вукелиќ, српски ветеран од конфликтите во поранешна Југославија и еден од организаторите на кампот, го критикуваше ненадејното затворање.
„Кампот беше организиран како и други кои со години постојат во Русија и помогнаа да се зголемат патриотските чувства кај децата“, изјави тој за новинарите. „Ние, како ветерани на војната, само сакаме нашите деца да бидат подготвени ако денес – утре не дај Боже некој не нападне, да се заштитиме „изјави тој за Б92, инсистирајќи на тоа дека таквите подготовки ќе бидат организирани во Србија следната година, бидејќи „патриотизмот нема никаква цена“.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO