Илјадници Романци се собраа и синоќа во Букурешт барајќи оставка од владата. Тоа беа третти протести по ред. Првите завршија со судири меѓу демонстрантите и полицијата при што околу 500 луѓе побараа лекарска помош.

Критичарите велат дека во Романија нема адекватна борба против корупцијата од победата на социјалдемократите во 2016 година и бараат од владата да поднесе оставка и да распише нови избори.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO