Прашањето за придобивките и штетите на кафето очигледно е неисцрпно. Научниците постојано откриваат неговите корисни или штетни својства и соодветно препорачуваат конзумирање му или пак апстиненција, пишува „Дејли мејл“.

Научниците од Сеулския универзитет во Јужна Кореја, се испитувале со помош на магнетна резонанца томографија (МРТ) мозокот на волонтери редовно консумирале кафе во текот на целиот свој свесeн живот.

Излегува дека љубителите на пијалокfj имаат атрофирана епифиза, имено оваа жлезда, одговорна за производството на хормонот за спиење – мелатонин.

Врз основа на резултатите од спроведените тестови, научниците дошле до заклучок дека редовната употреба на кафе води до хронична несоница, што практично е невозможно да биде третирана.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO