Американската амбасада во Белград порача дека е време учесниците на преговорите за конечниот статус на Косово да бидат креативни и флексибилни и оти Белград и Приштина мора да предложат решение кое нема да дојде од надвор.

САД се подготвени да се вклучат во преговорите со цел да помогнат да се најде меѓусебно прифатлива спогодба. Нормализацијата на односите, според американската амбасада во Белград, ќе отвори јасна перспектива за двете земји за евентуално членство во ЕУ.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO