Научниците од Универзитетот Бристол во Велика Британија открија дека вежбата е најдобар лек против стареењето, пишува Science Alert.

Физичката активност исто така го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања кај постарите лица.

Научниците испитуваат како редовната вежба влијае врз здравјето на 1600 возрасни лица. Тие ги носеа сензорите за срцев ритам пет дена. По отстранувањето на сензорите, научниците ги анализираа нивоата на физичка активност и општото здравје на учесниците во експериментот.

Посебно внимание се посветува на фактори како што се содржината на крв во штетните супстанции поврзани со појавата на холестерол и концентрацијата на интерлеукин-6, кои се одговорни за воспалителните процеси во телото.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO