Американските власти ќе одвојат 5 милиони долари за борба против руските дезинформации во Македонија, соопшти РИА Новости.

Сумата ќе се дистрибуира преку канцелариите на репрезентативната агенција за меѓународен развој. Тие ќе бидат насочени кон медиумската писменост на македонските граѓани. Тие ќе бидат запознаени со етичките медиумски норми и начините на нивна примена. Подвлечено е дека овие дејства се неопходни поради активностите на Русија во земјата.

Се истакнува дека земјата активно промовира пропаганда со ширење лажни вести.

Парите ќе бидат распределени како грантови. Минатата недела избувнаа скандали меѓу Грција и Русија, при што Атина ги обвини руските дипломати за финансирање на медиумски кампањи и протести против договорот за промена на името на Македонија.

Русија веќе се огласи против евентуалното членство на Македонија во НАТО. Договорот за промена на името ги отвора вратите на земјата на Алијансата и ЕУ.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO