Договорот со Грција за промена на името ќе биде испратен за објавување во Службен весник пред одржувањето на референдумот. Тоа вели претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери пред държавнта новинска агенција во Скопје.

„Сосем логично е Договорот да биде испратен во Службен весник за објавување пред одржувањето на самиот референдум, бидејќи референдумот е поврзан со овој Договор. Од формална и правна гледна точка законот не е донесен, иако е изгласан во пленарната сала, бидејќи не е објавен во Службен весник“, вели уште Џафери. Тој смета дека Владата треба да наведе датумот за спроведување на анкетата и потоа Народното собрание да донесе одлука за распишување на референдумот.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO